Kandelabri - Stebri za javno razsvetljavo

Kandelaber je vertikalni drog, ki je lahko izdelan iz različnih materialov in oblik. Na kandelaber se lahko namestijo različne konzole in vse možne vrste uličnih, parkovnih ali cestnih svetilk. Kandelabri ATRIVA so izdelani iz materialov, ki so prilagojeni zahtevam naročnika oziroma projekta. Običajno so to kakovostne jeklene ali aluminijaste cevi, ustreznih oblik in presekov. Glede na vrsto materiala je kandelaber lahko vroče cinkan in prašno barvan, samo barvan (aluminij) ali surovi (korten – corten). Na kandelaber so po želji lahko nameščeni različni dekorativni odlitki ali zaključki, ki so proizvedeni iz tradicionalnega vlivanja v pesek ter rokodelske in kovaške umetnosti. Odlitki za kandelaber so lahko izdelani iz aluminija ali jekla, po postavitvi v okolje ne potrebujejo dodatnega vzdrževanja. Kandelabri ATRIVA so izjemno prilagodljivi in široko uporabni pri načrtovanju javne ali ulične razsvetljave in celostne zasnove urbanih središč, ulic, parkov, mostov, nakupovalnih središč, mestnih jedrih, hotelskih naseljiv, sprehajalnih poti… Kandelabri ATRIVA so proizvodi vrhunske kakovosti, združeni z najsodobnejšimi tehnologijami osvetljevanja.

KANDELABRI - KLASIK

Kandelabri tipa Klasik so izdelani po tradiciji ročnega vlivanja aluminija v pesek in po tradiciji rokodelske umetnosti. Oblikovani so kot modularni sistem, ki ga na osnovni kandelaber preprosto sestavimo v celoto po sistemu legokock. Kandelabri Klasik so primerni za vsako okolje, predvsem za okolja starejših urbanih središč, trgov, ulic, parkov, sprehajalnih poti, cerkva, pokopališč, eminentnih zgradb in prestižnih individualnih hiš. Kandelabri Klasik so skupaj s svetilkami tradicionalno izdelani izdelki vrhunske kakovosti, ki z najsodobnejšimi tehnologijami zadostijo zahtevam osvetljevanja.

KANDELABRI - STANDARD

Zaradi svojih čistih linij in bogatih okrasnih elementov so kandelabri Standard pika na i prav v vsakem okolju. Moderni, a s pridihom rustikalnega dopolnjujejo tako starejša, kot tudi moderna mestna središča, trge, parke, sprehajalne poti, pokopališča in mnoga druga okolja.

KANDELABRI - MODERN

Kandelabri Modern so preprosti, funkcionalni in nezahtevnih oblik. Njihova lepota je v enostavnosti, ki pa zahteva natančnost in dovršenost. Kombiniramo jih lahko z različnimi svetilkami po želji naročnika. Preprost kandelaber Modern bo uspešno dopolnil in poudaril lepoto vsake izbrane svetilke. Kandelabri Modern so skupaj s svetilkami tradicionalno izdelani izdelki vrhunske kakovosti, ki z najsodobnejšimi tehnologijami zadostijo zahtevam osvetljevanja.

KANDELABRI ALUMINIJASTI - KONUSNI

Aluminijasti konusni kandelabri so estetskega videza in vsestransko uporabni v cestni infrastrukturi ter za dekorativno razsvetljavo ulic in mestnih jeder. Odlikuje jih dolga življenjska doba in ne zahtevajo posebnega vzdrževanja. Proizvodnja je skrbno nadzorovana in popolnoma neškodljiva okolju, zato veljajo za EKO izdelek. Konusno oblikovani kandelabri so izdelani iz aluminijevih cevi tipa EN AW- 6060, z dodanimi prirobnicami iz stisnjenih aluminijevih plošč tipa EN AW-5754. Uporabljeni materiali in avtomatizirana proizvodnja, ki velja za edinstveno na svetu, zagotavljajo izjemno kakovostne izdelke. Vsaka faza s patentom zaščitene proizvodnje se natančno spremlja in nadzoruje, kar zagotavlja visoko kakovost vsakega izdelka.

PASIVNO VARNI DEFORMACIJSKI LOMLJIVI ALI ABSORPCIJSKI KANDELABRI

KANDELABRI S PLEZANIMI KLINI – Z LESTVIJO

Jekleni vroče cinkani kandelabri z nameščenimi plezalnimi klini oz. lestvijo za dostop do vrha. Možnost demontažnih plezalnih klinov in več sistemov proti padcu v globino. Uporabljajo se predvsem na lokacijah, kjer je dostop z dvigalom nemogoč.

LESENI

Leseni kandelabri so klasični impregnirani leseni drogovi, ki se lepo podajo v zelena okolja parkov in zelenic. Če jih želimo dodatno dekorirati, jih lahko kombiniramo z jeklom. Leseni kandelabri lahko nosijo in vizualno dopolnjujejo različne svetilke, izbira pa je odvisna od okolja in pričakovanj naročnika. Kandelabri Leseni so skupaj s svetilkami tradicionalno izdelani izdelki vrhunske kakovosti, ki z najsodobnejšimi tehnologijami zadostijo zahtevam osvetljevanja.

KANDELABER ZA JAVNO RAZSVETLJAVO

Vsi kandelabri morajo biti izdelani sladno z veljavnimi standardi – skupina standardov EN 40-1-5. Poleg osnovne naloge so nepogrešljiv sestavni del oblikovanja zunanjega okolja – naloga okrasnega/ambientalnega/ vizualnega učinka (arhitekti, krajinski arhitekti, investitorji…)

Kandelabre ločimo na:

  • Jeklen vroče cinkan kandelaber
  • Aluminijast kandelaber
  • Kandelaber iz umetnih snovi
  • Lesen kandelaber
  • Betonske kandelaber

Po obliki pa so lahko kandelabri segmentirani, reducirani ali pa konusni.

Če so kandelabri jekleni morajo biti biti prevlečeni z vročim cinkom v skladu v skladu s predpisi standarda SIST EN ISO 1461:2009 – Hot dip galvanized coatings on fabricated iron and steel articles. Če pa je kandelaber aluminijasti, ga je treba dodatno zaščititi z barvanjem ali eloksiranjem. Pri postopku eloksiranja se na površini aluminija pojavi zaščitni oksidni sloj debeline 20+μm, ki zagotavlja še boljšo zaščito (možna še dodatna zaščita z elastomerom. Lesene kandelabre se lahko dodatno zaščiti s impregnacijo.

PRAVILNA IZBIRA IN TEMELJENJE kandelabrov

Izbira kandelabrov je odvisna od okolja v katerega jih umeščamo (cesta, park, mestna jedra…) in naloge katera morajo opraviti. Izbrati je treba ustrezen material, izgled, namen, višino in pogostost postavitve (potreben preračun osvetljenosti).

Pri dimenzioniranju temeljev in sidra je treba upoštevati več dejavnikov:

  • višino in vrsta kandelabra,
  • sestavne dele svetilke, dodatne obtežbe ipd.
  • predvidene obremenitve (veter- vetrna cona, teža, momenti…)
  • temeljna tla (kategorija terena)
  • tip terena (ravnina, pobočje,…)

Proizvajalec lahko poda osnovne usmeritve za dimenzije temelja v normalnih pogojih. Pravilna izbira temelja zahteva podrobno analizo dejanskih razmer.  Za upoštevanje predpisov in pravilne izbire temeljenja je odgovoren izvajalec oz. projektant.

Najobičajnejši metodi montaže sta vstavitev spodnjega dela droga v temelj oz. montaža z vstavitvijo na vkop ali pa montaža s prirobnicami na sidro oz. vijačenje sidrne plošče na predhodno pripravljen temelj z vgrajenim sidrom v beton.

Za kandelaber, ki je namenjen za montažo na prirobnico mora proizvajalec navesti število vijakov, premer le-teh in premer kroga, narisanega skozi središča vijakov (npr. 4 kosi, 16 mm, R = 260 mm). Če obstajajo štirje vijaki, je treba v primeru, da vijaki niso enakomerno porazdeljeni po polmeru kroga, navesti dolžino dveh strani paralelograma, narisanega skozi središča vijakov (npr. 4 kosi, 16 mm, 200/260 mm).

Pri nameščanju temeljev za drogove razsvetljave s prirobnicami mora obstajati mehanizem nastavljanja navpičnosti, ki se lahko uporablja za popravljanje napak 3 stopinj s pomočjo nastavitvenih vijakov

VETRNE CONE

V skladu s SIST-EN 1991-1-4:2008 se nosilnost kandelabrov projektira ob upoštevanju obtežbe z vetrom, ki je odvisna od:
  • geografske lege, osnovne hitrosti vetra (vetrne cone po SIST EN 1991),
  • nadmorske višine (do 800m, 800–1600 m, 1600–2000 m, nad 2000 m) ter
  • hrapavosti terena (izpostavljeno obalno, jezersko ali ravno okolje brez ovir, nizko zaraščeno s posameznimi ovirami, običajno zaraščeno in pozidano na podeželju, urbano okolje).
Projektno hitrost vetra predstavlja 10-minutna povprečna hitrost vetra na višini 10 m nad ravno, odprto, nezaraščeno in nezazidano površino, in to neodvisno od smeri vetra in letnega časa.Slovenija je tako razdeljena na tri vetrne cone. Večji del Slovenije je v coni 1, za katero velja projektna hitrost vetra 20 m/s. Kamniško-Savinjske Alpe, Trnovski gozd in Notranjska spadajo v cono 2 (projektna hitrost 25 m/s). Primorje, Kras in del Vipavske doline pa spadajo v cono 3 (projektna hitrost 30 m/s). Projektne hitrosti za posamezno cono veljajo do nadmorske višine 800 m, nad to višino se povečujejo glede na nadmorsko višino objekta.
vetrne-cone-kandelaber-atriva

PASIVNA VARNOST KANDELABROV

Cilj uporabe kandelabrov s pasivno varnostjo je zmanjšanje resnosti poškodb, ki jih lahko utrpijo potniki v vozilu pri trku v kandelaber. Namestitev pasivno varnih kandelabrov se priporoča:

  • Na vseh cestah izven naselja kjer je dovoljen hitrost višja kot 50 km/h in ni varovalnih ograj
  • Na vseh cestah, kjer je dovoljena hitrost 50 km/h ali manj in so drogovi oddaljeni od roba vozišča manj kot 4m in pred njimi ni varovalnih ograj
  • Ko se kandelaber nahaja za varnostno ograjo, vendar v njeni delovni širini
  • Na vseh krožiščih, kjer je hitrost višja od 30 km/h – zaradi gibanja vozila v loku obstaja povečana verjetnost zdrsa in zato povečana možnost za bočni nalet v kandelaber (možnost težkih poškodb potnikov v vozilu)
  • Na vseh mestnih arterijah in povezovalnih cestah
  • Na vseh mestih, kjer obstaja povečana možnost naleta v kandelaber

Zahtevani standardi

Drogovi cestne razsvetljave morajo v osnovi ustrezati evropskemu standardu EN 40. Za definicijo pasivne varnosti pa se uporablja standard EN 12767:2019.

Kategorije na pozidanem terenu je mogoče projektirati v skladu z uporabo cevastih nosilnih konstrukcij, ki izpolnjujejo merila iz Priloge F k SIST EN 12767. Pri pasivno varnih kandelabrih po standardu SIST EN 12767:2019.